top of page

BIO

C823EC89-B7EA-4C0A-AC04-41E30E5CA630.jpeg

Mateusz Jaremko - Gitarzysta, Kompozytor, Nauczyciel


Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, specjalizujący się w instrumentalistyce jazzowej. W 2019 roku miał zaszczyt uczestniczyć w mistrzowskich warsztatach gitarowych, prowadzonych przez samego Pat Metheny'ego. Na początku 2022 roku światło dzienne ujrzał jego debiutancki album "Jaremko Trio - Grow". Głównym źródłem inspiracji do pisania kompozycji jest dla niego natura w szerokim tego słowa znaczeniu oraz obserwacja jej zmian.


W okresie licealnym zafascynowała go muzyka jazzowa, która w konsekwencji skłoniła go do eksploracji jej brzmień na gitarze. Improwizacyjne podejście do muzyki otworzyło przed nim wiele drzwi twórczości. Twórczość mistrzów takich jak Joe Pass, Wes Montgomery, Pat Metheny, John Scofield czy Pat Martino stała się dla niego inspiracją do podjęcia studiów muzycznych z zakresu jazzu.


W latach 2013-2018 studiował instrumentalistykę jazzową na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, pod czujnym okiem i uchem profesora Macieja Grzywacza. Uczestniczył także w warsztatach prowadzonych przez: m.in. Kurt Rosenwinkel, Nelson Veras, Timucin Sahin, Troy Roberts, Zohar Fresco, Piotr Wojtasik, Ed Partyka. W trakcie studiów współpracował między innymi z Mazowieckim Teatrem Muzycznym, Big Bandem Jana Konopa, Gdańską Filharmonią Bałtycką, Teatrem Muzycznym w Gdyni oraz CoOperate Orchestra. 


W 2019 roku miał niepowtarzalną okazję wzięcia udziału w mistrzowskich warsztatach gitarowych prowadzonych przez legendarnego Pat Metheny'ego. To wyjątkowe doświadczenie było dla niego nie tylko wielkim zaszczytem, ale również momentem przełomowym, który na zawsze odmienił jego podejście do muzyki. Udział w tych warsztatach nie tylko pogłębił jego umiejętności, ale także wzbudził nowe inspiracje i marzenia. Warsztaty stanowiły nagrodę w konkursie zorganizowanym w ramach XXI Bielskiej Zadymki Jazzowej. To niezwykłe wydarzenie było dla niego nie tylko szansą na poszerzenie wiedzy i umiejętności, ale również znaczącym wydarzeniem, które odzwierciedlało jego prawdziwą pasję i oddanie muzyce jazzowej.


W 2021 roku nagrał swój debiutancki album instrumentalny „Jaremko Trio - Grow”, nagrany w składzie: Filip Arasimowicz (kontrabas), Antoni Wojnar (perkusja) oraz Mateusz Jaremko (gitary, kompozycje, aranżacje). Album ten został wydany w lutym 2022 roku. "Grow" stanowi opowieść o procesie rozwoju, który autor doświadczył podczas tworzenia kompozycji, a także inspirujących wpływów swoich ulubionych artystów. Oprócz własnych kompozycji lider zespołu prezentuje swoje interpretacje utworów takich jak Jimi Hendrix czy zespołu The Beatles, których muzyka zawsze była dla niego źródłem inspiracji i dziś owocuje dojrzałymi owocami. Na tej płycie Jaremko udowadnia, że minimalistyczne i oszczędne wykorzystanie gitary nie odbiera muzyce atrakcyjności. Jego aranżacje ukazują, że dla niego istotna jest przestrzeń, a wirtuozeria przejawia się w nieszablonowym korzystaniu z niej. Takie podejście do materii muzycznej jest godne uznania, choć należy także przyznać, że Jaremko jako gitarzysta potrafi także eksplorować inne aspekty muzyki, co szczególnie widać w dwóch utworach na płycie "Grow" - "Blue C in the Sky" (kompozycja własna) oraz "Castles Made of Sand" autorstwa Jimiego Hendrixa. W tych utworach słychać wyraźne wpływy zarówno stylu bluesowego, jak i jazzowego, co stanowi interesujące połączenie, którego efektem jest niezwykle ciekawa partia solowa gitary.

W ciągu lat 2014-2023 miał zaszczyt współpracować przy nagraniu kilku płyt jako członek zespołu, w tym między innymi: „Album_Obrazy” Łukasza Reksa, „Łukasz Reks - EP”, „Antoni Wojnar - Nochats’ Dance”, „Paderewski Rock”, „Mariusz Klimek - Raz Jeszcze” oraz „Jagoda Wojciechowska - Samotność”.

Bio: Biografia
bottom of page